Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej o naszej polityce prywatności.


Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Przeczarowując świat”

Oprowadzanie online po wystawie Przeczarowując świat Małgorzaty Mirgi-Tas. Kuratorzy, Wojciech Szymański i Joanna Warsza oprowadzają po „pałacu obrazów”, który artystka stworzyła w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale Sztuki w Wenecji.

video zostało zrealizowane przez Kijora Film dla Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki
realizacja nagrania: Anna Zakrzewska
zdjęcia: Magda Seweryn
dźwięk: Tomasz Filiks
montaż: Marcin Wiese
produkcja nagrania: Tomasz Filiks

Wystawa Przeczarowując świat Małgorzaty Mirgi-Tas to manifest artystki na temat romskiej tożsamości i sztuki, który czerpie inspiracje z renesansowych, astrologicznych fresków z Palazzo Schifanoia w Ferrarze — jednego z najbardziej tajemniczych budynków w historii architektury europejskiej.  Artystka konstruuje w Pawilonie Polskim własną wersję renesansowego, pałacowego wnętrza i w nawiązaniu do tytułu tegorocznej edycji Biennale (Mleko snów) kreuje magiczny świat — rodzaj czasowego i przygodnego schronienia — azylu oferującego nadzieję i wytchnienie.

Na monumentalną instalację, która wypełnia przestrzeń Pawilonu Polskiego, składa się dwanaście wielkoformatowych tkanin nawiązujących do słynnego cyklu fresków z renesansowego Palazzo Schifanoia. Symbolika wnętrza pałacu, a także jego układ i forma stały się wizualnym i ideowym punktem odniesienia dla artystki. Małgorzata Mirga-Tas sięga do przedstawień z Palazzo Schifanoia, ale dokonuje przemiany kluczowych dla europejskiej historii sztuki motywów poprzez wpisanie w nie przedstawień kultury polsko-romskiej i odwrócenie stereotypowej narracji.

Wystawa Przeczarowując świat oparta na idei transnarodowości, cykliczności i zmiany zawłaszczanych znaczeń, proponuje nową narrację o nieustannej kulturowej wędrówce obrazów i wzajemnych wpływów pomiędzy kulturą romską, polską i europejską. Tytułowe „przeczarowanie”, inspirowane książką Silvii Federici Re-enchanting the World: Feminism and the Politics of the Commons (2018), to bezprzemocowy proces, który ma odmienić niepomyślne losy świata, zdjąć z niego zły czar i pomóc w odzyskaniu poczucia wspólnoty oraz odbudowaniu relacji z innymi.

Wystawie towarzyszy przepiękny katalog, w którym obok tekstów kuratorów znajdują się eseje zaproszonych pisarzy — Ali Smith i Damiana Le Basa, uczonej Ethel Brooks, a także wiersze Teresy Mirgi i Jana Mirgi. Katalog można kupić online.

 

PAWILON POLSKI NA 59. MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWIE SZTUKI — LA BIENNALE DI VENEZIA
Wenecja, 23 kwietnia–27 listopada 2022

Małgorzata Mirga-Tas
Przeczarowując świat

kuratorzy: Wojciech Szymański i Joanna Warsza
organizator: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki

partnerzy wystawy: Instytut Adama Mickiewicza i European Roma Institute for Arts and Culture (ERIAC)
książka dofinansowana w ramach programu DAAD Artists-in-Berlin Program
współpraca: Istituto Polacco di Roma
patronat medialny: Vogue Polska

zdjęcie: Daniel Rumiancew, 2022.