Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej o naszej polityce prywatności.


Przedstawiamy autorów wystawy w Pawilonie Polskim w Wenecji podczas 60. Międzynarodowej Wystawy Sztuki

Zespół artystyczny reprezentuje kolektyw Open Group, ktory został założony w sierpniu 2012 roku we Lwowie przez sześciu ukraińskich artystów. Struktura grupy zmieniała się na przestrzeni lat; obecnie jej stałymi członkami są Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga. Praca kolektywu opiera się na badaniach interakcji i komunikacji pomiędzy artystami i artystkami, odbiorcami, sytuacją i przestrzenią. W swojej praktyce badają również koncepcję kolektywnej współpracy.

Kuratorka wystawy, Marta Czyż, jest historyczką sztuki i krytyczką. W swojej praktyce wykorzystuje archiwa i najnowsze wydarzenia z historii sztuki, które mają wpływ na kulturę i ruchy społeczne. Zajmuje się badaniem historii wystawiennictwa w Polsce oraz problematyki zawodu kuratora. Z Open Group pracuje od 2020 roku.

Projekt Powtarzajcie za mną II to zbiorowy portret świadków wojny trwającej w Ukrainie. Bohaterami dwóch filmów z lat 2022 i 2024 są cywilni uchodźcy wojenni, którzy opowiadają o wojnie zapamiętanymi dźwiękami broni, a następnie zapraszają publiczność do ich powtórzenia. Artyści wykorzystują tutaj formułę karaoke. W tym wypadku akompaniamentem nie są jednak znane przeboje, lecz wystrzały, kanonady, wycie i wybuchy, a tekstem – opisy śmiercionośnej broni. Tak brzmi ścieżka dźwiękowa wojny, którą próbują odtworzyć jej świadkowie. Umiejętność rozpoznawania tych odgłosów ratuje im życie, a my uczymy się języka ich doświadczenia.

Fotografia: Marta Czyż i Оpen Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga), 2024, fot. Piotr Czyż/archiwum Zachęty